Menu
Bądź Przyjacielem Pszczół na piątkę!

Przed nami kolejna edycja Akademii Przyjaciół Pszczół!

Z okazji V edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zapraszamy wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe, domy kultury, gimnazja oraz inne edukacyjne placówki do przyłączenia się do kolejnej odsłony ogólnopolskiej pszczelej akcji.
  • Zdobądź z Nami wiedzę o tym, jak pomagać pszczołom oraz które produkty otrzymujemy dzięki pracy tych pożytecznych owadów.
  • Zarejestruj się, aby pobrać darmowe scenariusze i materiały ćwiczeniowe dla odpowiedniej grupy wiekowej!
    Nowe materiały edukacyjne są już dostępne!
  • Pokaż jak odwdzięczasz się pszczołowatym zapylaczom i jesteś Przyjacielem Pszczół na piątkę!
Zarejestruj do Akademii Przyjaciół Pszczół swoją placówkę lub szkołę już teraz!


Nowe materiały edukacyjne są już dostępne!
Zapoznaj się również ze scenariuszami z minionej edycji!


Wszystkie zaangażowane placówki 30 stycznia 2015 otrzymały drogą mailową o godzinie 12:00 proste pytanie o pszczołach! Autorów pierwszych 200 poprawnych odpowiedzi nagrodziliśmy wydrukowanymi pakietami materiałów edukacyjnych!


Mapa – placówki, które przyłączyły się do Akademii Przyjaciół Pszczół.

Do Akademii Przyjaciół Pszczół przyłączyło się już 2358 placówek edukacyjnych.

Co tak naprawdę otrzymujemy dzięki pracy pszczół? Pamiętaj, że realizując 5 Zasad Przyjaciół Pszczół pomagasz przetrwać pszczołowatym zapylaczom!

Poradnik o pszczołach - co otrzymujemy dzięki pracy pszczołowatych? from Z Kujawskim pomagamy pszczołom
W ramach Akademii Przyjaciół Pszczół Wasza placówka edukacyjna może wziąć udział w wiosennym konkursie, w którym do wygrania są cenne nagrody. Wykorzystajcie scenariusze Akademii Przyjaciół Pszczół i wykonajcie zadanie konkursowe. Pokażcie, jak odwdzięczacie się pszczołowatym i przy okazji…wygrajcie wyposażenie pracowni przyrodniczej dla całej placówki.

Konkurs „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę” – przedłużamy czas nadsyłania zgłoszeń!

Na prośbę wielu przyjaciół pszczół przedłużamy konkurs do 8 maja 2015 r.
Zachęcamy wszystkich, którzy nie zdążyli przesłać swoich projektów o pszczołowatych, do skorzystania z dodatkowej szansy wzięcia udziału w konkursie.

Zasady konkursu „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę” są proste:
  1. Zróbcie fotorelację i opiszcie to, jak zorganizowaliście Akademię, korzystając ze scenariuszy zajęć oraz w jaki sposób wykorzystaliście umowne „5 m2 dla pszczół”. Zagospodarujcie klomby, sadząc rośliny przyjazne pszczołom, wykonajcie edukacyjną gazetkę o ochronie pszczół lub wybierzcie się na wycieczkę do sadu i obserwujcie pracę zapylaczy! Pamiętajcie, by zaplanowane działania były dostosowane do odpowiedniej grupy wiekowej.
  2. Od 9 marca do 8 maja 2015 r. wyślijcie pracę przez formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie programu w zakładce ‘Akademie Przyjaciół Pszczół’, po zalogowaniu się na swoje konto.
  3. Jury przyzna wybranym placówkom 5 nagród głównych oraz wyróżnienia (wyróżnienia zostaną przyznane maksymalnie 3 placówkom z każdego województwa).
Zapoznajcie się z Regulaminem konkursu – już od 9 marca czekamy na Wasze prace konkursowe.

Regulamin konkursu „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”
Nie możesz odczytać pliku? Pobierz bezpłatny program Adobe Reader


Nagrody:

Nagrody główne to wyposażenie pracowni przyrodniczej w sprzęt edukacyjny lub pomoce do tworzenia przestrzeni dla pszczół. W skład nagrody mogą wchodzić m.in.: mikroskopy, lornetki, lupy, zestawy leksykonów przyrodniczych. Dodatkowo dla laureatów przewidziane są nagrody indywidualne w postaci przydatnego gadżetu edukacyjnego.

Wyróżnienia to pomoce i przybory szkolne dla dzieci oraz nastolatków od programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Jury konkursu:

Agnieszka Jastrzębska oraz Małgorzata Strzelec – przedstawicielki organizatora programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” - ZT „Kruszwica” S.A.

WYŚLIJ PRACĘ JUŻ DZIŚ!
Aby wysłać pracę, należy być zalogowanym do Akademii Przyjaciół Pszczół. Jeśli jeszcze nie dołączyłeś, zrób to teraz!

Pochwalcie się, co zrobiliście w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół. Spośród prac konkursowych Jury wybierze najciekawsze!

W marcu i kwietniu 2015 roku przeprowadziliśmy akcję „Ratujmy pszczoły w naszej okolicy”. Nasz region należy do obszarów chronionych „Natura 2000” i obszarów "Bagienna dolina Drwęcy" Na każdym kroku staramy się dbać o przyrodę i jej zasoby naturalne. Wygospodarowaliśmy teren dla roślin przyjaznych pszczołom. Przeprowadzaliśmy lekcje w terenie i w klasie zgodnie ze scenariuszami. Uczniowie bardzo angażowali się w pracę na lekcji, jak i w terenie. Do akcji przystąpiliśmy pierwszy raz, mamy nadzieję nie ostatni. Mamy dużo siły i pomysłów na realizację tematyki o pszczołach. Przystąpienie do akcji ratowania pszczół cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Uczniowie chętnie przynosili potrzebne materiały. Ciężko pracowali na lekcji i w terenie. Mamy nadzieję, że przyjaciółki – pszczółki na stałe zagoszczą w Szkole Podstawowej w Brzoziu. Przygotowała nauczyciel przyrody mgr Danuta MikołajekZobaczcie jak w poprzedniej edycji Akademii Przyjaciół Pszczół placówki z całej Polski wykonywały konkursowe zadania i realizowały Zasady Przyjaciół Pszczół!


akademie@pomagamypszczolom.pl
telefon: +48 22 829 85 72 w. 44, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00