Menu
Rozpoczynamy kolejną odsłonę Akademii Przyjaciół Pszczół! Tym razem odbędzie się ona w okresie wiosennym, kiedy przyroda budzi się do życia – a razem z nią pszczoły! Zachęcamy wszystkich nauczycieli i opiekunów ze szkół podstawowych, domów kultury, świetlic i bibliotek do przyłączenia się do naszej Akademii.
Po zalogowaniu się otrzymasz dostęp do bezpłatnych scenariuszy lekcyjnych opracowanych przez naszych pszczelich ekspertów i metodyków. Materiały pozwolą przeprowadzić edukacyjne zajęcia, które będą uzupełnieniem obowiązującej podstawy programowej z przyrody dla klas I-III oraz IV-VI.
Po zalogowaniu się, placówka pojawi się na naszej pszczelej mapce. Pierwsze 200 placówek otrzyma od nas bezpłatny pakiet wydrukowanych już wszystkich materiałów edukacyjnych oraz pszczele gadżety dla dzieci.
Realizując zajęcia i aktywności ze scenariuszy, możesz nie tylko przekazywać najmłodszym wiedzę o pszczołach w ciekawej formie, ale także wygrać w konkursie nagrodę – wyposażenie pracowni przyrodniczej.
Dzięki inspirującym scenariuszom ponad 160 placówek i blisko 2 500 dzieci już uczestniczyło w edukacyjnych zajęciach w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół!
Przyłączcie się już teraz do Akademii Przyjaciół Pszczół!
Wypełnij formularz i uzyskaj dostęp do darmowych scenariuszy edukacyjnych dla dzieci z klas I-III oraz IV-VI.

*Uwaga! Po wypełnieniu formularza przez rodzica, który chce, aby placówka jego dziecka przyłączyła się do Akademii, skontaktujemy się z tą placówką i zweryfikujemy zgłoszenie. To pozwoli placówce otrzymać materiały oraz wziąć udział w konkursie.

Zobacz kto może otrzymać pakiet materiałów – zasady.


Mapa – placówki, które przyłączyły się do Akademii Przyjaciół Pszczół.

Do Akademii Przyjaciół Pszczół przyłączyło się już 2646 placówek edukacyjnych. Pierwsze 200 otrzymało od nas pakiety edukacyjne.

W ramach Akademii Przyjaciół Pszczół Wasza placówka edukacyjna może wygrać nagrody: wyposażenie pracowni przyrodniczej lub biblioteczki na miarę Waszych potrzeb.
Zgłoś pracę konkursową już dzisiaj!
Zasady konkursu Akademii Przyjaciół Pszczół są proste:
  1. Zróbcie krótką fotorelację z tego, jak zorganizowaliście swoją Akademię i korzystaliście z naszych scenariuszy.

  2. Od 3 marca do 17 kwietnia wyślijcie ją przez poniższy formularz.

  3. Jury przyzna 4 główne nagrody oraz 16 wyróżnień – po jednym z każdego województwa.

WYŚLIJ PRACĘ JUŻ DZIŚ!

Aby wysłać pracę, należy być zalogowanym.
Jeśli jeszcze nie dołączyłeś do Akademii Przyjaciół Pszczół, zrób to teraz!
Nagrody:
Nagrody główne to wyposażenie pracowni przyrodniczej lub biologicznej dla placówki edukacyjnej. W skład nagrody mogą wchodzić: mikroskopy, lornetki, lupy, zestawy leksykonów przyrodniczych itp. oraz przybory szkolne - gadżety „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”: np. zeszyty, linijki, ołówki itp.
Wyróżnienia to zestawy przyborów szkolnych dla dzieci od programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Jury konkursu:
Agnieszka Jastrzębska oraz Małgorzata Strzelec – przedstawicielki organizatora programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” ZT „Kruszwica” S.A.
Zapoznajcie się z Regulaminem konkursu – już od 3 marca czekamy na Wasze Prace Konkursowe.
Regulamin konkursu Akademie Przyjaciół Pszczół 2014
Nie możesz odczytać pliku? Pobierz bezpłatny program Adobe Reader

W Gminie Narew do akcji Z KUJAWSKIM POMAGAMY PSZCZOŁOM przystąpił Narwiański Ośrodek Kultury wraz z Zespołem Szkolno–Przedszkolnym. Założyliśmy Akademię Przyjaciół Pszczół, w ramach której dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, wykorzystując m.in. proponowane scenariusze zajęć: Uczestnicy poznawali budowę pszczół, miejsce występowania i ich rolę w przyrodzie i życiu człowieka.Wykonali rysunki, które zostały wykorzystane do zabawy, nazywania i rozpoznawania owadów.Poznali zjawisko wielopostaciowości pszczołowatych,zależności występujące w pszczelej rodzinie oraz produkty wytwarzane przez pszczoły.W ramach zajęć powstały kwiaty, pszczoły i plastry.Odgrywane były scenki z życia społecznego owadów.Aby zapewnić owadom źródło pokarmu, zasialiśmy w skrzynkach kwiaty, które posadziliśmy na klombach.Harcerze zasadzili miododajne drzewa nad rzeką Narew. Zbudowane zostały domki dla pszczół dziko żyjących, które umieściliśmy w ogródkach i na placach zabaw. Wykonano plakaty i zawieszono je na korytarzu szkolnym.23 kwietnia w ramach Światowego Dnia Ziemi uczestnicy programu prezentując wykonane prace będą uświadamiać młodszych kolegów o zagrożeniach jakie dla ludzi,flory i fauny niesie zjawisko wymierania pszczół.W Narwiańskim Ośrodku Kultury w ramach akcji odbędzie się jeszcze wiele ciekawych przedsięwzięć,takich jak:Festyn Ekologiczny EKO-MAJÓWKA,DOŻYNKI GMINNE z uhonorowaniem pszczelarzy,wyjazd na wycieczkę do Muzeum Pszczelarstwa w Narewce.

Szukacie inspiracji dla Waszych Akademii Przyjaciół Pszczół?
Zobaczcie prace nagrodzone w poprzedniej edycji.
Szkoła Podstawowa nr 4 Racibórz
Muzeum Ziemi Leżejskiej
Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury Płoty
Gminny Ośrodek Kultury w Będzinie
Gminny Ośrodek Kultury Pszczew
Gminny Ośrodek Kultury w Krypnie
Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach
Publiczna Szkoła Podstawowa w Niedarczowie
Szkoła Podstawowa nr 279 w Warszawie
Akademie Przyjaciół Pszczół to nie tylko szansa na nagrody dla placówek edukacyjnych czy możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych i przybliżenia podopiecznym pszczelego świata. To także szansa na pokazanie innym, jak aktywne są szkoły podstawowe, świetlice, biblioteki, domy kultury - zarówno z dużych miast, małych miejscowości, jak i wsi!
Pokażcie innym jak ze swoimi małymi podopiecznymi wkraczacie w świat wiedzy o pożytecznych, lecz zagrożonych owadach pszczołowatych.
Informujcie o swoich sukcesach: zamieszczajcie na swoich stronach www lub portalach społecznościowych (FB) informacje o przyłączeniu się do programu!
Przedstawcie się innym: skontaktujcie się z lokalnymi mediami – niech o Was napiszą i zaprezentują innym Wasze osiągnięcia!
Szerzcie wiedzę: pokazujcie Wasze działania jako przykład dla innych np. poprzez zamieszczenie w stopce maila linku do publikacji prac w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół!
Angażujcie innych do swoich działań: na spotkaniach z rodzicami czy bliskimi uczniów prezentujcie działania dzieci – prace plastyczne, domki dla pszczół, zielniki itp. zachęcajcie rodziców dzieci oraz Wasze społeczności lokalne do przyłączenia się do propszczelich działań w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół.

Jeżeli chcesz pobrać materiał kliknij tutaj.
akademie@pomagamypszczolom.pl
telefon: +48 22 829 85 72 w. 30, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00