Menu
Bądź Przyjacielem Pszczół na piątkę!

Przed nami kolejna edycja Akademii Przyjaciół Pszczół!

Z okazji V edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zapraszamy wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe, domy kultury, gimnazja oraz inne edukacyjne placówki do przyłączenia się do kolejnej odsłony ogólnopolskiej pszczelej akcji.
  • Zdobądź z Nami wiedzę o tym, jak pomagać pszczołom oraz które produkty otrzymujemy dzięki pracy tych pożytecznych owadów.
  • Zarejestruj się, aby pobrać darmowe scenariusze i materiały ćwiczeniowe dla odpowiedniej grupy wiekowej!
    Nowe materiały edukacyjne są już dostępne!
  • Pokaż jak odwdzięczasz się pszczołowatym zapylaczom i jesteś Przyjacielem Pszczół na piątkę!
Zarejestruj do Akademii Przyjaciół Pszczół swoją placówkę lub szkołę już teraz!


Nowe materiały edukacyjne są już dostępne!
Zapoznaj się również ze scenariuszami z minionej edycji!


Wszystkie zaangażowane placówki 30 stycznia 2015 otrzymały drogą mailową o godzinie 12:00 proste pytanie o pszczołach! Autorów pierwszych 200 poprawnych odpowiedzi nagrodziliśmy wydrukowanymi pakietami materiałów edukacyjnych!


Mapa – placówki, które przyłączyły się do Akademii Przyjaciół Pszczół.

Do Akademii Przyjaciół Pszczół przyłączyło się już 2445 placówek edukacyjnych.

Co tak naprawdę otrzymujemy dzięki pracy pszczół? Pamiętaj, że realizując 5 Zasad Przyjaciół Pszczół pomagasz przetrwać pszczołowatym zapylaczom!

Poradnik o pszczołach - co otrzymujemy dzięki pracy pszczołowatych? from Z Kujawskim pomagamy pszczołom
8 maja zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do III edycji Konkursu „Akademie Przyjaciół Pszczół”.

Teraz Wasze pszczołowate prace ocenia jury, które spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoni 5 laureatów oraz przyzna wyróżnienia.
Do wygrania wyposażenie pracowni przyrodniczej o wartości nawet 4 800 zł brutto, a także pakiet edukacyjnych gadżetów!

Wyniki konkursu ogłosimy 25 maja!

Zwycięzcy o wygranej zostaną powiadomieni mailowo, w szczególnych przypadkach również telefonicznie.
Dziękujemy Wam za udział w konkursie i przesłanie pszczołowatych prac.
Trzymamy za Was kciuki i życzymy powodzenia!
Akademie Przyjaciół Pszczół

Zasady konkursu „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę” są proste:
  1. Zróbcie fotorelację i opiszcie to, jak zorganizowaliście Akademię, korzystając ze scenariuszy zajęć oraz w jaki sposób wykorzystaliście umowne „5 m2 dla pszczół”. Zagospodarujcie klomby, sadząc rośliny przyjazne pszczołom, wykonajcie edukacyjną gazetkę o ochronie pszczół lub wybierzcie się na wycieczkę do sadu i obserwujcie pracę zapylaczy! Pamiętajcie, by zaplanowane działania były dostosowane do odpowiedniej grupy wiekowej.
  2. Od 9 marca do 8 maja 2015 r. wyślijcie pracę przez formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie programu w zakładce ‘Akademie Przyjaciół Pszczół’, po zalogowaniu się na swoje konto.
  3. Jury przyzna wybranym placówkom 5 nagród głównych oraz wyróżnienia (wyróżnienia zostaną przyznane maksymalnie 3 placówkom z każdego województwa).
Zapoznajcie się z Regulaminem konkursu

Regulamin konkursu „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”
Nie możesz odczytać pliku? Pobierz bezpłatny program Adobe Reader


Nagrody:

Nagrody główne to wyposażenie pracowni przyrodniczej w sprzęt edukacyjny lub pomoce do tworzenia przestrzeni dla pszczół. W skład nagrody mogą wchodzić m.in.: mikroskopy, lornetki, lupy, zestawy leksykonów przyrodniczych. Dodatkowo dla laureatów przewidziane są nagrody indywidualne w postaci przydatnego gadżetu edukacyjnego.

Wyróżnienia to pomoce i przybory szkolne dla dzieci oraz nastolatków od programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Jury konkursu:

Agnieszka Jastrzębska oraz Małgorzata Strzelec – przedstawicielki organizatora programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” - ZT „Kruszwica” S.A.

Pochwalcie się, co zrobiliście w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół. Spośród prac konkursowych Jury wybierze najciekawsze!

Uczniowie klas IV-VI Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Darłowie po raz pierwszy przystąpili do Akademii Przyjaciół Pszczół. W ramach akcji zostały przeprowadzone zajęcia na podstawie scenariuszy zamieszczonych na stronie internetowej Akademii. Ponad to odbyło się spotkanie z pszczelarzem. Uczniowie usłyszeli wiele cennych informacji i wskazówek dotyczących zwyczajów i życia pszczół. Dotyczyły one m.in.: * budowy społeczeństwa pszczelego-w jaki sposób wybierana jest królowa, jaka jest jej rola oraz co się z nią dzieje, kiedy jest już stara,* sposobów uniknięcia ataku pszczoły, co dzieje się z pszczołą, kiedy utraci żądło,*budowy ula pszczół hodowlanych i owadów dziko żyjących,*roślin miododajnych,*produktów otrzymywanych z pracy pszczół: różnych rodzajów miodów, pyłku, wosku pszczelego. Pszczelarz zwrócił szczególną uwagę na skażenie środowiska prowadzące do obniżenia odporności pszczół, a tym samym zwiększenia ich śmiertelności. Najbardziej w akcję włączyli się uczniowie klasy V : Maja Dorosińska, Julia Drzewucka, Aleksander Jankowski, Marta Koliczko, Julia Koralewska, Liwia Lipińska, Malwina Skotarska, Nikola Radomska, Rozalia Walasek, Maja Wieczorek oraz Karolina Ziemska. Uczniowie ci przygotowali gazetkę z informacjami o zagrożeniach życia pszczół oraz ciekawostkami związanymi z tymi owadami. Gazetkę ozdobili wykonanymi przez siebie pszczółkami. Kiedy nadeszły cieplejsze dni uczniowie zasiali w przyszkolnym ogródku nasiona kwiatów. pozdrawiam Joanna KomorowskaZobaczcie jak w poprzedniej edycji Akademii Przyjaciół Pszczół placówki z całej Polski wykonywały konkursowe zadania i realizowały Zasady Przyjaciół Pszczół!


akademie@pomagamypszczolom.pl
telefon: +48 22 829 85 72 w. 44, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00