Nasi Partnerzy
Poprzez program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” inspirujemy lokalne społeczności do działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół. Zapraszamy organizacje pozarządowe, placówki przyrodnicze i inne instytucje do współpracy przy sadzeniu roślin przyjaznych pszczołom. Wspólnie możemy zrobić więcej!
Cele zrównoważonego rozwoju
„Z Kujawskim pomagamy pszczołom” to zainicjowany w 2011 r. program ZT „Kruszwica” S.A., którego zasadniczym celem jest ochrona bioróżnorodności. Realizując go, firma inspiruje lokalne społeczności do długofalowych działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół w Polsce, między innymi poprzez sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom. Charakter programu tworzy przestrzeń do budowy międzysektrowych partnerstw na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).
Więcej info
W naszej szerokości geograficznej ok. 80 proc. roślin jest owadopylna. Bez pomocy owadów nie byłyby one w stanie wytworzyć nasion, a co za tym idzie, również warzyw i owoców. Na 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce, wyginięciem zagrożone są 222. Jedną z najważniejszych przyczyn ich wymierania jest brak pokarmu. Dotyczy to przede wszystkim, tych pszczół, które nie mogą liczyć na opiekę ze strony pszczelarzy, m.in. wielu gatunków pszczół samotnic oraz trzmieli.
W 2017 roku firma postawiła sobie cel, by w całej Polsce powstało 20 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Realizujemy go dzięki współpracy z partnerami organizacjami pozarządowymi, samorządami, placówkami edukacji ekologicznej i centrami ogrodniczymi.
Otwarta formuła „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” pozwala zaangażować się w nią wszystkim firmom, które - poprzez swoje strategie zrównoważonego rozwoju – dążą do ochrony bioróżnorodności i chciałyby wesprzeć realizację następujących Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs): „2. Zero głodu”, „4. Dobra jakość edukacji”, „11. Zrównoważone miasta i społeczności”, „13. Działania w dziedzinie ochrony klimatu” oraz „15. Życie na lądzie”.
Firmy mogą przyłączyć się do programu na różne sposoby, m.in.:
zachęcając swoich pracowników do zakładania Miejsc Przyjaznych Pszczołom: indywidualnie, lub w ramach wolontariatu pracowniczego,
motywując do tworzenia Miejsc Przyjaznych Pszczołom swoich klientów, partnerów biznesowych lub lokalną społeczność,
wspierając organizacje pozarządowe, które działają na rzecz pszczół poprzez edukację czy tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom.
Kontakt dla firm zainteresowanych partnerstwem w programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”: kontakt@pomagamypszczolom.pl