Co obecnie robi Kujawski?

IX edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” to szereg nowych aktywności i kontynuacja działań długofalowych, ale w nowej – bardziej atrakcyjnej i nowoczesnej formie.

Sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom

W tym roku zachęcamy Polaków do zakładania Miejsc Przyjazny Pszczołom, czyli „stołówek”, w których owady mogą znaleźć pożywienie. Założenie takiego miejsca jest proste – wystarczy posadzić w ogrodzie, na balkonie lub w doniczce na parapecie kwiaty pyłko- i nektarodaje (tzw. rośliny miododajne).
Chcielibyśmy, aby w 2017 roku powstało 20 tys. Miejsc Przyjaznych Pszczołom (MPP). To ambitny cel, ale wierzymy, że uda nam się go osiągnąć.
Założone MPP można zgłaszać na stronie programu www.pomagamypszczolom.pl. Tam również znajduje się wiele informacji przydatnych przy zakładaniu takich miejsc, m.in. listy kwiatów przyjaznych pszczołom, terminarze kwitnienia, przykładowe aranżacje czy przepisy na naturalne środki ochrony roślin.

Rozwiń ›

Akademie Przyjaciół Pszczół

Co roku placówki edukacyjne z całej Polski mogą wziąć udział w Akademii Przyjaciół Pszczół –  programie edukacyjnym, dzięki któremu najmłodsi poznają pszczeli świat. W ramach Akademii każda placówka może skorzystać z bezpłatnego pakietu scenariuszy zajęć nt. pszczół przygotowanego przez specjalistów w oparciu o obowiązującą podstawę programową z lekcji przyrody i biologii.

Uczestnicy Akademii poznają pszczeli świat, a przede wszystkim dowiadują się jakimi stworzeniami są pszczoły, jaka jest ich rola w przyrodzie, jakie reguły życia panują w ulu, a jakie wśród pszczół dziko żyjących oraz jakie kwiaty można posadzić, by polepszyć pszczołom warunki bytowania.

Wielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół wpisał się na stałe w kalendarz ekologicznych świąt Polaków. Pierwsza edycja święta odbyła się w 2013 r. Co roku w obchodach uczestniczą tysiące osób, a także liczne placówki i organizacje przyrodnicze tj. ogrody botaniczne, parki narodowe i krajobrazowe oferują tego dnia atrakcje w placówkach edukacyjnych na terenie całej Polski.

W tym roku, po raz siódmy zorganizujemy Wielki Dzień Pszczół! Przygotujemy ekscytującą grę miejską, podczas której uczestnicy dowiedzą się o tym, jakie kwiaty przyjazne pszczołom wybierać, jak wyglądają różne gatunki pszczół i co im zawdzięczamy.

O Wielkim Dniu Pszczół czytaj tutaj

Edukacja rolników

Specjalnie dla rolników przygotowaliśmy broszurę edukacyjną, która powstała przy współpracy z ekspertem Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. Broszura jest dystrybuowana w wersji drukowanej. Trafiła między innymi do uczestników konferencji Euroraps 2012 w Łosiowie, Międzynarodowego Dnia Ziemi w Warszawie oraz konferencji przed piknikiem rodzinnym w Toruniu w 2012 r. Łącznie rozdaliśmy już kilkaset egzemplarzy poradnika. Jest on także dostępny w wersji elektronicznej.

Do góry