Co Ty możesz zrobić?

Dołącz do nas i przestrzegaj Zasad Przyjaciół Pszczół!

40867
  • Nie wypalam traw i liści
  • Sadzę rośliny rodzime, unikam inwazyjnych
  • Pozostawiam miejsca półdzikie
  • Używam nawozów naturalnych
  • Pomagam tworzyć gniazda dla pszczołowatych
Rozwiń ›

Załóż Miejsce Przyjazne Pszczołom

Wybierz lokalizację. Może to być fragment ogrodu lub działki, klomb, donice ustawione na balkonie lub tarasie, łąka kwietna czy kawałek trawnika. Aby stworzyć miejsce przyjazne pszczołom, nie trzeba wiele.

Rozwiń ›

Sadź rośliny przyjazne pszczołowatym

Wybór roślin pożytkowych dla owadów jest naprawdę ogromny. Pamiętaj, aby decydując się na zakup danej rośliny, zwrócić uwagę na:

  • czas i długość kwitnienia – tworząc taśmę pokarmową,
  • warunki środowiskowe w miejscu sadzenia – światło, glebę, dostępność wody,
  • stan roślin – nie kupuj roślin przesuszonych, zwiędniętych, a także tych, które wyglądają na chore. Obejrzyj dokładnie roślinę, którą zamierzasz kupić. Przyjrzyj się korzeniom – czy nie są poszarpane, przerośnięte lub zgniłe,
  • status rośliny – czy nie jest to gatunek inwazyjny, który może stanowić zagrożenie dla rodzimej flory.

Nie wypalaj traw i suchych części roślin

Wypalanie traw wiosną to zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt, w tym również pszczół dziko żyjących.

Rozwiń ›

Odpowiedzialnie stosuj nawozy i środki ochrony roślin

Dostarczając nawóz, odżywiamy przede wszystkim mikroorganizmy glebowe, które przetwarzają materię organiczną na pokarm dla roślin. To właśnie „żywa gleba” jest podstawą w dbaniu o miejsca przyjazne pszczołom.

Najlepszym naturalnym nawozem jest kompost. Jeśli nie dysponujemy własnym kompostem, można zakupić naturalne nawozy w sklepach ogrodniczych, np. wysokiej jakości nawóz biohumusowy. Pamiętaj, aby przygotowywać i stosować preparat zgodnie z instrukcją na opakowaniu – zbyt dużo nawozu może zaszkodzić.

Nawozy możemy przygotować również samodzielnie.

Rozwiń ›

Dbaj o ogród i balkon

Miejsca przyjazne pszczołom dostarczają tym pożytecznym owadom schronienia oraz pokarmu. Odpowiednie zaplanowanie ogrodu, balkonu, a także drobne zmiany w najbliższym otoczeniu, mają duże znaczenie dla owadów. Warto także pomyśleć o pielęgnacji zielonych zakątków z myślą o pszczołowatych zapylaczach. Pora podlewania, metody nawożenia i ochrony roślin, termin zbioru plonów mają wpływ na to, jak owady korzystają z dostępnych zasobów.

Skorzystaj z naszych porad i odpowiedzialnie dbaj o miejsca przyjazne pszczołom.

Rozwiń ›

Powieś domek dla pszczół dziko żyjących

Zapylacze potrzebują także schronienia przed zimnem i deszczem. Dziko żyjące trzmiele, murarki lub inne gatunki pszczołowatych chętnie skorzystają z powieszonego przez Ciebie domku z rurek trzciny lub specjalnej budki. Poznaj różne typy domków i dowiedz się jak je samodzielnie zbudować. Pamiętaj, aby zawiesić je w nasłonecznionym miejscu, ukrytym przed deszczem.

Nie możesz odczytać pliku? Pobierz bezpłatny program Adobe Reader

Stwórz bombę nasienną

Bomby nasienne to sposób na zazielenienie i ukwiecenie nieużytków, niedostępnych, leżących odłogiem działek i placów. Z jednej strony uczynimy taką przestrzeń przyjazną dla mieszkańców, z drugiej zaś – wesprzemy miejską różnorodność biologiczną. Ptaki, ssaki, owady, w tym także zapylacze, z pewnością skorzystają z wysianych roślin.

Pomysł na bomby nasienne to wcale nie najnowszy „wynalazek”. Metoda ta była stosowana do przechowywania nasion w niekorzystnych warunkach już w starożytności. W XX w. przypomniał o nich światu Japończyk Masanobu Fukuoka praktykujący naturalne ogrodnictwo. Dziś w wielu krajach na świecie stosuje się bomby nasienne, aby przywracać miejskie przestrzenie naturze.

Rozwiń ›

Pszczeli wolontariat

Każde, nawet najmniejsze działanie na rzecz pszczołowatych i środowiska ma znaczenie. Co możesz zrobić? Poznaj nasze propozycje działań na rzecz tych pożytecznych owadów.

Rozwiń ›
Do góry