Co Ty możesz zrobić?

Dołącz do nas i przestrzegaj Zasad Przyjaciół Pszczół!

41546
  • Nie wypalam traw i liści
  • Sadzę rośliny rodzime, unikam inwazyjnych
  • Pozostawiam miejsca półdzikie
  • Używam nawozów naturalnych
  • Pomagam tworzyć gniazda dla pszczołowatych
Rozwiń ›

Sadź kwiaty przyjazne pszczołom

Kwiaty przyjazne pszczołom możesz założyć od wczesnej do wiosny do jesieni. Rośliny pokarmowe dla pszczół znajdziesz o każdej porze roku.

Jeśli chcesz sadzić kwiaty dla pszczół w przestrzeni publicznej (np. trawnik, klomb miejski, nieużytek) – koniecznie sprawdź, kto jest właścicielem i uzyskaj zgodę na założenie takiego miejsca. Nie zawsze można w danym miejscu założyć łąkę kwietną – mogą mieć na to wpływ szczególne uwarunkowania, np. historyczne, krajobrazowe.

Wybór roślin bogatych w pyłek i nektar dla owadów jest naprawdę ogromny. Pamiętaj, aby decydując się na zakup danej rośliny, zwrócić uwagę na:

  • czas i długość kwitnienia – tworząc taśmę pokarmową,
  • warunki środowiskowe w miejscu sadzenia – światło, glebę, dostępność wody,
  • stan roślin – nie kupuj roślin przesuszonych, zwiędniętych, a także tych, które wyglądają na chore. Obejrzyj dokładnie roślinę, którą zamierzasz kupić. Przyjrzyj się korzeniom – czy nie są poszarpane, przerośnięte lub zgniłe,
  • status rośliny – czy nie jest to gatunek inwazyjny, który może stanowić zagrożenie dla rodzimej flory. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

 

Nie wypalaj traw i suchych części roślin

Wypalanie traw wiosną to zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt, w tym również pszczół dziko żyjących.

Rozwiń ›

Naturalne nawozy i środki ochrony roślin

Dostarczając nawóz, odżywiamy przede wszystkim mikroorganizmy glebowe, które przetwarzają materię organiczną na pokarm dla roślin. To właśnie „żywa gleba” jest podstawą w dbaniu o miejsca przyjazne pszczołom.

Najlepszym naturalnym nawozem jest kompost. Jeśli nie dysponujemy własnym kompostem, można zakupić naturalne nawozy w sklepach ogrodniczych, np. wysokiej jakości nawóz biohumusowy. Pamiętaj, aby przygotowywać i stosować preparat zgodnie z instrukcją na opakowaniu – zbyt dużo nawozu może zaszkodzić.

Nawozy możemy przygotować również samodzielnie.

Rozwiń ›

Dbaj o ogród i balkon

Miejsca przyjazne pszczołom dostarczają tym pożytecznym owadom schronienia oraz pokarmu. Odpowiednie zaplanowanie ogrodu, balkonu, a także drobne zmiany w najbliższym otoczeniu, mają duże znaczenie dla owadów. Warto także pomyśleć o pielęgnacji zielonych zakątków z myślą o pszczołowatych zapylaczach. Pora podlewania, metody nawożenia i ochrony roślin, termin zbioru plonów mają wpływ na to, jak owady korzystają z dostępnych zasobów.

Skorzystaj z naszych porad i odpowiedzialnie dbaj o miejsca przyjazne pszczołom.

Rozwiń ›

Powieś domek dla pszczół dziko żyjących

Zapylacze potrzebują także schronienia przed zimnem i deszczem. Dziko żyjące trzmiele, murarki lub inne gatunki pszczół chętnie skorzystają z powieszonego przez Ciebie domku z rurek trzciny lub specjalnej budki. Poznaj różne typy domków i dowiedz się jak je samodzielnie zbudować. Pamiętaj, aby zawiesić je w nasłonecznionym miejscu, ukrytym przed deszczem.

Nie możesz odczytać pliku? Pobierz bezpłatny program Adobe Reader

Stwórz bombę nasienną

Bomby nasienne to sposób na zazielenienie i ukwiecenie nieużytków, niedostępnych, leżących odłogiem działek i placów. Z jednej strony uczynimy taką przestrzeń przyjazną dla mieszkańców, z drugiej zaś – wesprzemy miejską różnorodność biologiczną. Ptaki, ssaki, owady, w tym także zapylacze, z pewnością skorzystają z wysianych roślin.

Pomysł na bomby nasienne to wcale nie najnowszy „wynalazek”. Metoda ta była stosowana do przechowywania nasion w niekorzystnych warunkach już w starożytności. W XX w. przypomniał o nich światu Japończyk Masanobu Fukuoka praktykujący naturalne ogrodnictwo. Dziś w wielu krajach na świecie stosuje się bomby nasienne, aby przywracać miejskie przestrzenie naturze.

Rozwiń ›

Pszczeli wolontariat

Każde, nawet najmniejsze działanie na rzecz pszczołowatych i środowiska ma znaczenie. Co możesz zrobić? Poznaj nasze propozycje działań na rzecz tych pożytecznych owadów.

Rozwiń ›
Do góry